Jury festiwalu

Art in Architecture 2023
Przemo Łukasik
Architekt

Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d'Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d'Architecture w Paryżu. Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.

Laureat Art in Architecture Festival 2020
w kategorii HOTEL

Przewodniczący Jury
Art in Architecture festival 2023
www.medusagroup.pl

Oskar Zięta
Architekt / Artysta

Urodzony w 1975 roku Oskar Zięta jest architektem, artystą, rzemieślnikiem i projektantem procesów oraz założycielem Zieta Studio. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Wykłada w School of Form SWPS.
Jest autorem ikonicznego stołka PLOPP (2007), a także licznych form użytkowych, takich jak G-Console, Chippensteel 0.5, lustra RONDO, TAFLA, OKO. Tworzy ponadto architektoniczne rzeźby zaprojektowane metodą parametryczną – jego rzeźba miejska NAWA odsłonięta na Wyspie Daliowej we Wrocławiu w 2017 roku została nominowana do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe. Jest też twórcą najwyższej rzeźby w przestrzeni publicznej w Polsce o nazwie WIR (Warszawa 2017). W 2021 roku jego krzesło Ultraleggera, najlżejsze krzesło na świecie, zostało wyróżnione Red Dot Product Design Award.
www.zieta.pl

Marta Sękulska-Wrońska
Architekt

Architekt, partner, CEO pracowni WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP oraz Izby Architektów RP. Marta Sękulska-Wrońska specjalizuje się w opracowywaniu złożonych projektów publicznych i komercyjnych z zakresu architektury, urbanistyki oraz architektury krajobrazu. W swojej praktyce architektonicznej łączy wnikliwe rozpoznanie kontekstu naturalnego i społecznego, tworząc projekty będące integrującą platformą dialogu. Jest współautorką m.in. wielokrotnie nagradzanego Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju oraz powstającego w Warszawie kompleksu kulturalnego złożonego z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Razem z zespołem dwukrotnie nominowana do Nagrody Miesa van der Rohe (za Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach oraz Muzeum–Miejsce Pamięci Palmiry).
www.wxca.pl

Krystyna Łuczak - Surówka
Historyczka i krytyczka designu

Od ponad dwudziestu lat uprawia właściwie nie istniejący w Polsce zawód historyka i krytyka designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie pierwszą rozprawę doktorską z historii polskiego wzornictwa. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Autorka wielu publikacji z zakresu historii i teorii designu. Kuratorka wystaw i jurorka w konkursach design 3D. Niezależna konsultantka projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii dla firm oraz instytucji. Ekspertka i kolekcjonerka polskiego designu. Współtwórczyni polskiej marki VZÓR, przywracającej klasyki polskiego projektowania mebli. Zawodowo bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Prywatnie miłośniczka okładów z żywych futer, samochodów i magii codzienności. W życiu i w pracy kieruje się słowami zasadą: najważniejsze to widzieć, a nie tylko patrzeć. Od lat nazywana #panioddesignu

Aleksander Jankowski
Architekt Wnętrz

W 2002 wraz z Agatą Opyrchał (absolwentką wydz. grafiki ASP w Krakowie) założył pracownię JIO, której jest współwłaścicielem. Członek Pro SAW, Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Studiował na Wydziale Architektury PW. W ramach komercyjnej działalności JIO, www.jio.pl zrealizował ponad 800 projektów wnętrz mieszkalnych. Specjalizacją firmy są opracowania wnętrz domów, apartamentów i rezydencji. W pracowni JIO, promowana jest współczesna sztuka, rozumiana jako pierwszoplanowy element towarzyszący decyzjom projektowym. Jest odpowiedzialny za organizację i realizację inicjatyw szkoleniowych dla architektów zrzeszonych w SAW www.saw.org.pl W gronie członków - praktyków, doświadczonych artystów i architektów, opracowuje standardy zawodowe dla architektów wnętrz. Członek Stowarzyszenia Oleandrów www.oleandrow.pl, w ramach którego podejmowane są społeczne działania zmierzające do udoskonalania przestrzeni miejskiej okolic Placu Unii Lubelskiej i południowego odcinka ul. Marszałkowskiej.
www.jio.pl

Agnieszka Leszczyńska - Mieczkowska
Artysta/Projektant/Historyk Sztuki/Wystawiennik

Urodziła się w 1978 r. Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych, gdzie ukończyła również podyplomowe studia z dialogicznego projektowania architektury w oparciu o interdyscyplinarne działania sztuk pod kierunkiem prof. Jacka Dominiczaka.
Jako wykładowca akademicki stworzyła autorski program w dziedzinie projektowania specjalizacyjnego i sztuki w projektowaniu architektonicznym na Wydziałach Architektury i Architektury Wnętrz.
Właścicielka Pracowni artystyczno – projektowej i Galerii Sztuki o nazwie Art in Architecture założonej w 2006 roku. Członkini Pro SAW, Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.
W swoich realizacjach łączy własną działalność artystyczną, projektową i promowanie działań różnych artystów z wielu dziedzin, również muzyki, teatru i tańca. Swoje obiekty artystyczne sygnuje pseudonimem artystycznym AINA.
www.artinarchitecture.pl

Bartosz Haduch
Architekt

Architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, laureat licznych konkursów architektonicznych, nagród oraz stypendiów. Jest autorem wielu publikacji (m.in. w Mark-Magazine, Domus, Wallpaper i A&B) oraz książek („Architectourism – Hiszpania", „Herzog de Meuron. Architekci (i) artyści", „Jean Nouvel. Ar(t)chitektura"). Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie.
Od 2009 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu, designu i grafiki. Do najważniejszych realizacji pracowni należą: aranżacje ekspozycji prac Rembrandta, Botticellego, Hokusaia i Wyspiańskiego, Apartament Przyszłości w Dobrodzieniu oraz Contemplatorium w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Jeden z projektów - Park Pamięci w Oświęcimiu znalazł się w gronie 40 finałowych europejskich realizacji w ramach Mies van der Rohe Award 2022. W 2010r. magazyn Wallpaper uznał NAarchitekTURĘ za jedną z 30 najciekawszych młodych pracowni na świecie.
www.narchitektura.pl

Weronika Libiszowska
Architekt Wnętrz

Partnerka Zarządzająca w cenionej w Polsce i na świecie pracowni Boris Kudlička with Partners; architektka wnętrz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej zawodowa relacja z Borisem Kudlicką rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy dołączyła do zespołu, aby poprowadzić projekt Hotelu Raffles Europejski. Postrzega przekształcanie marzeń w rzeczywistość jako główne wyzwanie w procesie projektowania. Nieustannie zmaga się z elementami czasu i nieprzewidywalności, aby doprowadzić projekty do pomyślnej realizacji.
www.kudlickawithpartners.com

Marta Zielińska
Inwestor

Od 2016 roku członek zespołu odpowiadającego za przygotowanie udziału Polski w Wystawach Światowych. Podczas Międzynarodowej Wystawy Expo 2017 Astana, odpowiadała za współpracę z Organizatorem Wystawy, z jednostkami samorządowymi oraz pracę obsługi Pawilonu Polski. Podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai odpowiadała za koordynację programu promocji polskich regionów oraz budowanie zaangażowania środowisk naukowych. W ramach Programu promocji regionalnej zrealizowano podlaską wystawę czasową Xylopolis z obrazem Leona Tarasewicza, wyróżnioną w ramach IV edycji ART in Architecture festival 2022 w kategorii Wystawa wraz z realizacją Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju.
Marta Zielińska pełni obecnie funkcję Zastępcy Dyrektora w Departamencie Expo Osaka, koordynując jednocześnie program promocji regionalnej oraz polskiej nauki na Expo 2025. Zaangażowana jest też w prace nad koncepcją architektoniczną i ekspozycją wewnętrzną Pawilonu Polski oraz program promocji polskiej kultury w Japonii.
www.paih.gov.pl

Ivo Nikić
Artysta Wizualny

Urodził się w 1974 roku w Pristinie. W 2003 obronił dyplom z malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Interesuje go pejzaż miejski, cielesność, muzyka, odpadki i estetyczne zgrzyty.
Czerpie ze street-artowej stylistyki – szablony i farby w spreju – którą łaczy z techniką laserunku i malarstwem fakturowym. Inspiruje się wykorzystywaną w muzyce technika samplowania.
Od 2001 roku współtworzy [razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim] grupe szu szu. W 2006 roku był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju (CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, Galeria Studio, Galeria Arsenał w Poznaniu, Fokus Łódź Biennale) i za granicą (m.in.: Humboldt Berlin, Umspannwerk; Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Izraelu; Rotor w Grazu, Tokyo Fashion Week, w 2023 brał udział w Autostrada Biennale w Kosowie.
@ivonikic

Krzysztof Renes
Rzeźbiarz

Twórca cykli rzeźbiarskich Universale, Penetracje Przestrzeni, Horyzonty Zdarzeń. Popularyzator nauki i sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby 2015r. oraz Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2009r. Należy do trzeciego pokolenia rodziny rzeźbiarzy i rzemieślników tworzących w metalu. Wyróżniony pierwszą nagrodą w festiwalu Art in Architecture festival 2022 w kategorii Przestrzeń Prywatna. Jest jednym z najciekawszych współczesnych artystów wg zestawienia Future Now - 100. Doceniony również przez Aesthetica Art Prize za cykl Universale 2016 oraz w Międzynarodowym Konkursie Sportu i Sztuki w 2012r. Pomysłodawca i organizator projektu akademickiego Granice Rzeźby 2012r. oraz współtwórca festiwalu nauki i sztuki Perseidalia 2013r.. Twórca scenografii do baletu w Teatrze Wielkim w ramach cyklu Kreacje 15. Autor rzeźb w przestrzeni Centrum Badań i Rozwoju ORLEN. Współpracuje z biznesem i rynkiem sportowym, tworząc trofea i statuetki na elitarne wydarzenia. Uczestniczył w licznych wystawach targach oraz pokazach sztuki w kraju i za granicą.
www.krzysztofrenes.com

Maria Miland
Art in Architecture festival

Architekt wnętrz, wykładowca akademicki, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz.
Zdobywała doświadczenie projektowe w renomowanych pracowniach zarówno w Warszawie, jak i w Barcelonie. Obserwując różnego rodzaju sztukę, obecną niemalże na każdym kroku w miastach zachodniej Europy, widziała ogromną potrzebę w promowaniu jej na polskim rynku.
Z tych obserwacji zrodził się pomysł zaangażowania w projekt Art in Architecture Festival, którego jest współtwórcą i koordynatorem razem z Fundacją Innowacji Społeczno Kulturalnych.
Członek Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW.
www.artinarchitecturefestival.com